Verejná diskusia na tému digitálna dividenda
Prechod na digitálne televízne a rozhlasové digitálne vysielanie a digitálna dividenda.
Prechod z terestriálneho analógového televízneho vysielania na terestriálne digitálne televízne vysielanie (DVB-T) sa tyká frekvenčných pásem 174 − 230 MHz (tzv. III. TV pásmo, alebo VHF pásmo) a 470−862 MHz (tzv. IV. a V. TV pásmo, alebo UHF pásmo).
Tieto pásma boli doteraz na primárnej báze vyhradené hlavne pre rozhlasovú službu - analógové terestriálne televízne vysielanie. Počiatočný frekvenčný plán pre televízne vysielanie v európskych krajinách bol zostavený a podpísaný v Štokholme v roku1961.
V pásmach VHF a UHF rozhlasová služba nemá exkluzívne postavenie, môžu byť zdieľaná spolu s inými primárnymi službami ako sú:
- pevná služba,
- mobilná služba,
- rádionavigačná služba,
- rádioastronomická služba,
- satelitná rozhlasová služba.
Plán terestriálneho digitálneho televízneho a rozhlasového vysielania v Európe, Afrike a časti Ázie vytvorila tzv. Dohoda Ženeva 2006, označovaná tiež ako GE-06. Tento dokument obsahuje základné pridelenie pre vysielače veľkých výkonov pre plne digitálnu éru terestriálneho televízneho a rozhlasového vysielania. Dohoda tiež stanovuje termín ukončenia ochrany súčasného analógového vysielania (rok 2015 pre pásmo UHF a rok 2020 pre pásmo VHF) a podmienky pre využitie plánovaných frekvenčných pridelení pre iné ako televíznu a rozhlasovú službu. Európska komisia odporučila všetkým členským krajinám, vrátane Slovenskej republiky, ukončiť analógového terestriálneho TV vysielania do roku 2012.
V súvislosti s prechodom na DVB-T, ktoré pre prenos rovnakého rozsahu televíznych programov potrebuje podstatne menšie množstvo frekvencií - kanálov ako súčasné analógové televízne vysielanie vznikne tzv. digitálna dividenda.
Digitálna dividenda – je úspora frekvenčného spektra, ktorá vznikne prechodom z analógového spôsobu šírenia TV vysielania (ATV) na digitálny spôsob šírenia TV vysielania (DTV). Samotná úspora spočíva v tom, že pre rovnaký, ale dokonca aj väčší rozsah programovej ponuky (TV programov) je potrebná podstatne menšia časť frekvenčného spektra.
Zatiaľ čo jeden TV program vysielaný v ATV v pásme UHF potrebuje jeden frekvenčný kanál so šírkou 8 MHz, rovnakú šírku frekvenčného kanála v DTV je možné použiť pre 5 a viac TV programov.
Vzhľadom k svojej šírke a vlastnostiam šírenia je kľúčovým predmetom záujmu hlavne UHF pásmo. Z pohľadu správy frekvenčného spektra je cieľom celého procesu digitalizácie vysielania efektívnejšie využitie frekvenčného spektra, predovšetkým vo frekvenčnom pásme 470 až 862 MHz.
V rámci Európskeho spoločenstva je Európskou komisiou navrhovaný jednotný postup pri využití UHF pásma a digitálnej dividendy.
Problematika riešenia digitálnej dividendy (DD) v rámci Európskej únie vychádza z mandátu z 15. mítingu ECC v Nikózii. Správa CEPT k mandátu EU z technického pohľadu k možnosti harmonizácie digitálnej dividendy o.i. podrobne študuje:
- možnosť na úrovni EÚ harmonizovať subpásmo pre multimediálne(MM) aplikácie s min. dopadom na plán GE – 06,
- možnosť harmonizovať subpásmo pre mobilné komunikačné aplikácie IMT (vrátane up- linku) s minimálnym dopadom na plán GE–06 a s výhľadom na využitie takýchto služieb naprieč Európou,
- možnosť pridania nových (budúcich) služieb do neharmonizovanej časti frekvenčného spektra digitálnej dividendy (ako sú „white spots - biele body“ medzi jednotlivými frekvenčnými vyhradeniami (allotmentami)),
- predbežné scenáre postupného zavádzania digitálnej dividendy v IV. a V. TV pásme – pásme UHF a špeciálne možnosti vytvorenia harmonizovaných frekvenčných úsekov, ktoré môžu byť implementované na úrovni EÚ.
Optimalizácia využívania DD na úrovni Európskej únie má prispieť k:
uvoľneniu časti frekvenčného spektra pre podporu zavedenia nových služieb, väčšiu flexibilitu pri správe obmedzeného zdroja - frekvenčného spektra a tým jeho efektívnejšie využívanie, posilnenie medzinárodných trhov pre potencionálne masové trhy a pre zariadenia, ktoré budú prevádzkované na uvoľnených frekvenciách.
Európska komisia v rámci tohto mandátu uložila svojim pracovným komisiám vypracovať technické kritéria týkajúce sa harmonizačných možností pre DD tak, aby jej využitie bolo podľa možnosti v celoeurópskom priestore. Závery tohto mandátu by mali vytvoriť technický základ v európskom procese získavania DD, t.j. maximálnu časť z uvoľneného frekvenčného spektra, ktoré vznikne prechodom z ATV na DTV. Mali by taktiež viesť ku koordinovanému prístupu na úrovni EU tak, aby zaistili väčšiu flexibilitu v prístupe k frekvenčnému spektru a jeho efektívnejšie využitie.
Európska komisia je toho názoru, že len takýmto postupom bude frekvenčné spektrum efektívne usporiadané a bude môcť byť dosiahnutá digitálna dividenda v maximálnom možnom rozsahu.
Tá potom má umožniť uspokojenie rýchlo rastúcich požiadaviek ďalších potenciálnych uchádzačov vrátane služieb alokovaných v tomto pásme na sekundárnej báze a to ako existujúce aplikácie – predovšetkým PMSE (Program Making and Special Events) – jedná sa hlavne o bezdrôtové pripojenie pre kamery a mikrofóny, PWMS (Professional Wireless Microphones Systems) – profesionálne aplikácie pre pripojenie bezdrôtových mikrofónov, tak aj aplikácie, ktoré sa o umiestnenie v tomto pásme uchádzajú - Public Protection and Disaster Relief (PPDR), prístupové zariadenia typu Wi-Fi karty v prenosných počítačoch a pevné zariadenia typu Wireless Broadband Internet Access. Ich použitie by takto organizované spektrum umožnilo v ochranných intervaloch medzi rozhlasovou službou a IMT ako aj v ochranných intervaloch medzi FDD a TDD systémami mobilnej komunikácie, prípadne v 8 MHz segmentoch neharmonizovanej časti spektra označovaných ako WHITE SPOTS.
Do úvahy pre využitie v „bielom priestore“ prichádzajú do úvahy ďalšie aplikácie:
- domáca multimediálna distribúcia
- WLAN siete
- školské, individuálne siete
- diaľkový monitoring pacientov a starostlivosť o prestarnutých
- Gaming
- sledovanie ľudí, zvierat
- priemyselná automatizácia a riadenie
- domáca automatizácia a riadenie
- zabezpečovacie systémy domov, veľkých plôch, spoločenstiev, škôl
- verejná bezpečnosť
- miestne doplnenie pokrytia pre digitálne vysielacie siete- napr. DTT a DAB
Problematikou využitia DD sa zaoberala na svojom rokovaní aj Svetová rádiokomunikačná konferencia WRC-07. Na tejto konferencii boli prijaté závery, ktoré schválili primárnu koalokáciu v Regione 1 v hornej časti UHF pásma (790-862 MHz) pre mobilné služby s identifikáciou IMT (International Mobile Telecommunications). Táto zmena nadobudne účinnosť 15. júna 2015. Takáto implementácia však nebude môcť žiadať ochranu pred stanicami rozhlasovej služby prevádzkovanými v súlade GE-06 a ani im nebudú môcť spôsobovať neakceptovateľné rušenie. Toto pravidlo sa týka všetkých služieb, ktoré v danom frekvenčnom pásme už boli na primárnej báze alokované na GE-06 pred WRC-07.
Ako by malo byť využité rádiové spektrum, ktoré sa vďaka digitalizácii terestriálneho televízneho vysielania môže stať dostupným aj pre iné služby a ako zhodnotiť takto vzniknutú digitálnu dividendu, sa stáva predmetom diskusie vo všetkých krajinách, ktoré k digitalizácii terestriálneho televízneho vysielania pristupujú.
Nadväzujúc na vyššie uvedené a v snahe vytvoriť čo možno najširšiu názorovú platformu zahŕňajúcu všetkých používateľov frekvenčného spektra vyhlasuje Telekomunikačný úradu SR verejnú diskusiu k tejto problematike predložením nasledujúcich otázok:
- Považujete po zavedení terestriálneho digitálneho televízneho vysielania (DVB-T) pásmo 470−862 MHz za vhodné pre šírenie aj ďalších aplikácií? Ak áno, akých a za akých podmienok?
- Považujete závery WRC-07, ktoré časť pásma UHF( pásmo 790 - 862 MHz) prideľujú po roku 2015 pre širokopásmové mobilné siete, za potrebné aplikovať aj v Slovenskej republike a v akom časovom horizonte?
- Koľko vrstiev (multiplexov) bude podľa Vášho názoru, Slovenská republika potrebovať pre potreby uspokojenia slovenského mediálneho trhu? Uveďte prosím aj dôvody.
- Podporujete vytvorenie siete (jednej alebo viacerých) so špecifickou technológiou pre príjem mobilných multimédií alebo ste názoru, že bude postačovať možnosť príjmu DVB-T na mobilných termináloch? Aké dôvody sú podľa Vás rozhodujúce pre čo najrýchlejšie (alebo naopak pre čo najneskoršie) vytvorenie siete pre mobilné televízne vysielanie?
- V akom časovom horizonte považuje za potrebné vytvoriť sieť pre mobilné multimediálne služby?
- Myslíte si, že po zavedení pravidelného DVB-T a ukončení ATV vznikne priestor na vytvorenie DD vo väčšom rozsahu ako je 72 MHz (pásmo 790 – 862 MHz)?
- Považujete za potrebné nahradiť takto uvoľnenú časť frekvenčného spektra v pásme UHF vytvorením nového multiplexu pre potreby terestriálneho digitálneho televízneho vysielania?
- Považuje za potrebné vytvoriť pracovnú skupinu pre preskúmanie využitia digitálnej dividendy v Slovenskej republike? Kto podľa vášho názoru by mal byť členom takejto pracovnej skupiny?
- Uveďte ďalšie Vaše postrehy a návrhy.
Vážení účastníci tejto verejnej diskusie, pokiaľ ste sa rozhodli prispieť svojim názorom, dovoľujeme si vás požiadať, aby vaše príspevky boli vecné, pokiaľ možno s jasnou a konkrétnou formuláciou textu a s príslušným odôvodnením.
Vaše príspevky môžete v elektronickej forme zasielať do 3. apríla 2009 s označením „Digitálna dividenda – verejná diskusia“ na adresu roman.vavro@teleoff.gov.sk, alebo v rovnakom termíne písomne na adresu – Telekomunikačný úrad SR, Továrenská 7, P.O. Box 18, 810 06 Bratislava 16.
Táto verejná diskusia nie je vedená v zmysle zákona č. 610/2003 Z.z. v znení neskorších zmien, ale slúži predovšetkým k získaniu názorov – vytvoreniu názorovej platformy.
Výsledkom celého procesu bude spracovanie získaných návrhov a variantov využitia DD.
Všetkým prispievateľom do tejto verejnej diskusie vopred ďakujeme.
V Bratislave 3. marca 2009
Ing. Ladislav Mikuš
predseda TÚ SR